Pagal žmonių paieškas internete ir bendradarbiaudami su VĮ „Regitra” atstovais parengėme jums atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus, susijusius su transporto priemonių vairavimu be vairuotojo pažymėjimo. Net kelis kartus per savaitę pastebime įvairiose Facebook grupėse (kuriose gausu žmonių, planuojančių įgyti arba tik ką įgijusių vairuotojo pažymėjimą) užduodamus klausimus, pateiktus žemiau. Deja, po tokiais klausimais pasipila ir gausybė skirtingų atsakymų, tačiau vieningo dažniausiai – nebūna, kadangi vieni komentuodami remiasi taisyklėmis, o kiti – savo nuožiūra.
Vienintelis atsakymas – negalima. Nepaisant to, kad Regitroje sėkmingai išlaikėte vairavimo egzaminą, tai nereiškia, kad jau tą pačią ar kitą dieną galite sėsti už vairo. Jūsų vairavimo teisės įgijimas yra fiksuojamas tuomet, kuomet vairuotojo pažymėjimas paskelbtas galiojančiu t. y., apie jo galiojimą praneša vairuotojų portalas www.regitra.lt.
Jeigu policijos pareigūnai Jus sustabdytų, šie gali skirti baudą už vairavimą be teisės to daryti, kadangi tikrindami sistemoje jie tiesiog nematys Jūsų galiojančio vairuotojo pažymėjimo.
Jeigu, visgi, degate noru kuo greičiau vairuoti, tačiau dar neturite vairuotojo pažymėjimo rankose – pasitikrinkite vairuotojų portale informaciją apie pažymėjimo galiojimo būseną. Jeigu pažymėjimas galioja – vairuoti galite.
Nepamirškite, jog po egzamino išlaikymo užsisakant vairuotojo pažymėjimą galite rinktis jo pagaminimą per 1 d. d. (už papildomą mokestį). Tokiu atveju jau sekančią dieną turėsite galiojančias vairavimo teises.
Išskirtinis atvejis, kuomet galite vairuoti, kol gaminamas vairuotojo pažymėjimas – jeigu pametėte galiojantį vairuotojo pažymėjimą (apie tai nepranešėte Regitrai) ir todėl užsakėte naują (tokiu atveju privalote vairuojant su savimi turėti asmens dokumentą).
Pagal šiuo metu galiojančias taisykles, vairuojant automobilį neprivalote su savimi vežiotis Lietuvoje išduoto vairuotojo pažymėjimo, pakanka turėti tik asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Tad jeigu užsisakėte naują vairuotojo pažymėjimą, o senasis vis dar galioja – vairuoti galite, tik nepamirškite su savimi turėti asmens dokumento.
Jeigu senasis vairuotojo pažymėjimas nebegalioja, tuomet turite sulaukti, kol bus pagamintas naujas ir paskelbtas galiojančiu Regitros sistemoje. Jeigu sistemoje matote, kad naujai pagamintas vairuotojo pažymėjimas galioja, tačiau jo fiziškai dar neatsiėmėte – vairuoti galite turėdami su savimi asmens dokumentą, kadangi policijos patikrinimo metu ši matys pagal Jūsų asmens duomenis sistemoje esantį galiojantį vairuotojo pažymėjimą.
Taip, tačiau tik vairavimo mokykloje su vairavimo instruktoriumi. Jeigu neišlaikėte teorijos egzamino VĮ „Regitra” tai reiškia, kad neturite minimalaus žinių kiekio, leidžiančio savarankiškai vairuoti su šeimos nariais. Jeigu nuspręstumėte pasivažinėti automobiliu su šeimos nariu, jums grėstų bauda už vairavimą neturint teisės to daryti, net jeigu valdyti automobilį mokytumėtės pačioje atokiausioje vietoje, kur nėra nei vienos transporto priemonės.
Taip, tačiau tik su šeimos nariu arba vairavimo mokykloje su vairavimo instruktoriumi. Jeigu norite dalyvauti eisme kaip vairuotojas su šeimos nariu, nepamirškite, kad šeimos nariais teisiškai yra laikomi
sutuoktiniai, vienas iš tėvų arba vyras ir moteris, įregistravę savo partnerystę įstatymų nustatyta tvarka, jų vaikai ir įvaikiai, broliai, seserys, seneliai ir vaikaičiai. Globėjų ar rūpintojų šeimos nariais laikomi vaikai, kuriems pagal Lietuvos Respublikos įstatymus nustatyta globa ar rūpyba.
Taigi, jūsų teta ar vyro pusbrolis nelaikomi šeimos nariais ir mokyti vairuoti Jūsų negali. Mokydamiesi su šeimos nariu privalote automobilį paženklinti M raide priekyje ir gale.
Ir taip ir ne. Galite tik tokiu atveju, jeigu VĮ „Regitra” sistemoje čia matote, kad Jūsų vairuotojo pažymėjimas yra pagamintas ir paskelbtas galiojančiu. Pastebėsime, jog tokiu atveju sėsdami už vairo privalote su savimi turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
Jeigu „GALIOJA” žymos nematote – vairuoti negalite, kadangi oficialiai vis dar neturite teisės vairuoti motorinę transporto priemonę.
Apie pamestą vairuotojo pažymėjimą rekomenduojama pranešti Regitrai, nes tokiu būdu užkirsite kelią galimam neteisėtam jo panaudojimui. Tai galite padaryti tiesiog internetu. Informacija apie prarastus vairuotojo pažymėjimus teikiama policijai bei kitoms suinteresuotoms institucijoms.
Pranešus Regitrai apie prarastą vairuotojo pažymėjimą, jis yra paskelbiamas negaliojančiu, todėl, kol neužsisakysite naujo ir kol šis nebus pagamintas bei paskelbtas galiojančiu, vairuoti negalite.
Žinoma, jeigu pametėte vairuotojo pažymėjimą, tačiau apie tai nepranešėte Regitrai – vairuotojo pažymėjimas ir toliau laikomas galiojančiu tol, kol ateina data, pažymėta vairuotojo pažymėjime (4b punktas). Nepamirškite, kad be vairuotojo pažymėjimo (tik su asmens dokumentu) Jūs negalite dalyvauti eisme užsienyje priešingai, negu Lietuvoje.
Pasibaigęs vairuotojo pažymėjimo galiojimas prilygsta vairavimo teisės neturėjimui, tad vairuoti su tokiu pažymėjimu negalite. Rekomenduojama nelaukti paskutinės dienos, kol pasibaigs Jūsų dabar turimas pažymėjimas ir bent kelios dienos iki jo galiojimo pabaigos užsisakyti naują. VĮ „Regitra” taipogi siūlo greitesnę vairuotojo pažymėjimo pagaminimo paslaugą (per 1 d. d.), tad jeigu pamiršote anksčiau prasitęsti galiojimą, vairuotojo pažymėjimas baigia galioti rytoj, o jums būtinai reikia nuvažiuoti iš taško A į tašką B – pasinaudokite Regitros siūloma galimybe.