Intensyviai daugėja atvejų, kad dėl tam tikrų KET nusižengimų, yra apribojama teisė vairuoti transporto priemonę, tačiau dažnai pasitaiko ir tai, jog apie apribotą teisę vairuoti, nežino net patys vairuotojai, todėl galima susidurti su rimtesnėmis problemomis, kurios gali privesti ir prie labai ilgų bei brangių teisminių procesų. Į tokią situaciją papuola žmonės, kurie ne iki galo susipažįsta su informacija apie savo nusižengimą (pvz., sumoka nurodytą piniginę baudą, o kitą informaciją, esančią teismo nutartyje arba policijos protokole, praleidžia). Būna ir tokių atvejų, kuomet nusižengus KET, dėl įvairių priežasčių informacija nepasiekia pažeidėjo arba pasiekia pavėluotai, todėl kartais yra pravartu „profilaktiškai” pasitikrinti, ar teisė vairuoti transporto priemonę nėra atimta, jeigu manote, kad galėjote padaryti KET pažeidimą.
Vairavimas apsvaigus nuo alkoholio – dažniausiai pasitaikantis ir daugiausiai sunkių eismo įvykių sukeliantis pažeidimas. Pastebėsime, jog dažniausiai papildomo mokymo kursuose dalyvauja asmenys, kuriems buvo nustatytas lengvas arba vidutinis girtumas. KET pažeidėjų, kuriems būtų nustatytas sunkus girtumo laipsnis pasitaiko labai nedaug.
Gerokai viršytas leistinas greitis yra vienas dažnesnis KET pažeidimas, dėl kurio vairuotojai netenka vairavimo teisės. Kalbame apie „lakstūnus”, kuriems 100 km/h gyvenvietėje nėra rodiklis, o keliai užmiestyje virsta lenktynių trasa, kurioje kiekvienas leistinu greičiu važiuojantis automobilis tampa trukdis kelyje. Dažniausiai greitis yra viršijamas piktybiškai, tačiau pasitaiko atvejų, kuomet vairuotojai viršija greitį tiesiog lenkdami kitas transporto priemones (kurios važiuoja šiek tiek lėčiau), skubėdami pravažiuoti per žalią mirksintį šviesoforo signalą ar grįžti į savo eismo juostą. Dažnas vairuotojas neatkreipia dėmesio ir į mažesnio greičio ženklus, pavyzdžiui 30 km/val.
Dėka įrengtų greičio fiksavimo įrenginių, greičio mėgėjai yra pažabojami ne tik mieste, bet ir užmiestyje.
Mobiliųjų įrenginių naudojimas vairuojant automobilį gali apriboti teisę vairuoti nuo 1 iki 3 mėnesių. Policijos pareigūnai bando pažaboti vairuotojus stebėdami ir fotografuodami šiuos naudojantis mobiliaisiais įrenginiais, tačiau aktyvus gyvenimo ritmas ir žmonių gebėjimas „multitask’inti” priveda prie to, jog labai didelė vairuotojų dalis asmeninius ar darbinius reikalus atlieka vairuodami transporto priemonę ir naudodami mobilųjį telefoną.
Chuliganiškas vairavimas, važiavimas per ištisinę eismo juostą, kai tai daryti draudžiama bei važiavimas per draudžiamą šviesoforo signalą, gali apriboti teisę vairuoti nuo 1 mėn. iki dviejų metų. Didžiąją dalį tokių pažeidimų užfiksuoja kiti eismo dalyviai, kurie transporto priemonėse turi įsirengę vaizdo įrašymo įrenginius arba tiesiog užfiksuoja tai mobiliaisiais įrenginiais. Žinoma, didelę dalį tokių kelių eismo taisyklių pažeidimų užfiksuoja ir nežymėti policijos automobiliai patruliuojantys gatvėse.
Vairavimo teisė atimama tuomet, kai padaromas Kelių eismo taisyklių pažeidimas, už kurį Administracinių nusižengimų kodekse yra numatyta ne tik piniginė bauda, bet ir vairavimo teisės atėmimo terminas. Jeigu padarėte KET pažeidimą, pareigūnas Jūsų vairuotojo pažymėjimo gali ir nepaimti, tačiau tai nereiškia, jog galite toliau vairuoti. Tokiu atveju laikoma, jog teisė vairuoti Jums yra sustabdyta.
Vairavimo teisė atimta gali būti:
Jeigu vairuotojui, pažeidusiam KET reikalavimus, pažeidimo padarymo vietoje policija skiria teisės vairuoti atėmimą ir išduoda administracinio nusižengimo protokolą, tai tuo pačiu ir suteikia informaciją apie tai, už ką skirta nuobauda, kur ją sumokėti, nuo kada pradeda galioja teisės vairuoti atėmimo terminas.
Žinoma, pirmiausia pasitikrinti vertėtų tuomet, kai gaunate pranešimą apie skirtą baudą. Dažniausiai tokio tipo pranešimas ateina registruotu laišku į namus arba el. paštu gaunamas pranešimas apie tai, jog VMI savitarnoje gavote pranešimą. Sumokėjus baudą atkreipkite dėmesį į kitus informacinius dokumentus, pateiktus gautame pranešime, tokius kaip administracinio nusižengimo protokolas. Ne visi vairuotojai atidžiai perskaito protokolo turinį, kuriame aiškiai išdėstyta nusižengimo esmė, aplinkybės bei taikoma atsakomybė. Dėl šios priežasties vairuotojai ir toliau dalyvauja eisme nepaisant fakto, kad nuo baudos sumokėjimo dienos pradėjo galioti teisės vairuoti atėmimo terminas.
Priklausomai nuo padaryto pažeidimo priklauso ir tai, ar vairavimo teisės atgavimo procesas bus paprastas ar ne. Jeigu teisės vairuoti netekote metams ar ilgiau, Jums teks ne tik išklausyti Papildomus vairuotojų mokymo kursus vairavimo mokykloje, bet ir iš naujo perlaikyti teorijos ir praktinį vairavimo egzaminus VĮ „Regitra”. Nepamirškite, jog bet kuriam egzaminui perlaikyti reikalinga Vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininė pažyma, tad pasirūpinkite, jog šios galiojimas nebūtų pasibaigęs, o jeigu reikia – pasitikrinkite sveikatą iš naujo.
Kai kuriais atvejais (dažniausiai padarius KET pažeidimą būnant apsvaigus) Jums gali tekti išklausyti papildomą kursą apie alkoholio ir narkotikų žalą. Šių kursų atestavimo pažymėjimą padėsime įgyti JAGO vairavimo mokykloje. Ar šie kursai Jums tikrai reikalingi, atsakymą gali pateikti VĮ „Regitra”.
Jeigu policijos ar teismo nutarimu (arba tokią informaciją Jums pateikė VĮ „Regitra”) turite išklausyti KET pažeidėjų kursus vairavimo mokykloje, į juos galite registruotis čia. Išklausius šiuos mokymus, informacija tą pačią arba sekančią dieną yra perduodama VĮ „Regitra”, tad ši matys, jog privalomą kursą išklausėte ir galite tęsti vairavimo teisės atgavimo procesą (pvz., gaminti naują vairuotojo pažymėjimą, laikyti teorijos egzaminą ar kt.).
Jeigu reikia daugiau informacijos apie Papildomo vairuotojų mokymo ar Narkotikų ir alkoholio žalos kursus, susisiekite su mūsų vairavimo mokykla el. paštu info@vairuoti.lt arba telefonu +370 606 11712.