fbpx

Ką reikia žinoti atėjus rudeniui ir kaip pasiruošti žiemai?

Atėjęs ruduo – pats tinkamiausias metas jungti aukštesnę saugaus vairavimo pavarą. Krentantys lapai atneša ne tik grožį – šlapi ar sušalę lapai bei dažnai besikeičiančios oro sąlygos rudeniniams pasivažinėjimams Lietuvoje gali būti pavojingos, todėl reikėtų imtis papildomų atsargumo priemonių. Tamsusis paros metas trunka didžiąją paros dalį, todėl eismo sąlygos kelyje keičiasi – prastėja matomumas, todėl sunkiau pamatyti pėsčiuosius be atšvaitų. Tam, kad vairuotojai jaustųsi saugiai ir užtikrintai kelyje, reikia atsižvelgti į kelių eismo sąlygas ir reikia nepamiršti pasirūpinti savo automobilio būkle.

Pagrindiniai pavojai vairuojant rudenį

Kelininkai įspėja, kad rudenį, oro temperatūrai naktį nukritus žemiau nulio, tiltų ir viadukų danga tampa slidi, todėl svarbu atsižvelgti į dangos būklę, oro sąlygas bei pasirinkti saugų, o ne maksimaliai leistiną greitį.

  • Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl rudenį vairuoti gali būti pavojinga, yra šlapi lapai. Dėl lapų kelias tampa slidus ir dėl to padangos gali turėti mažiau sukibimo, todėl sustoti bus sunkiau.
  • Rudenėjant trumpėja dienos, todėl daugiau laiko tenka vairuoti tamsiu paros metu. Vairuojant tamsoje pasikeičia atstumo suvokimas,  padidėja akinimo rizika bei gali atsirasti greitesnis nuovargis.
  • Rūkas dažniau pasitaiko rudenį ir žiemos pradžioje. Dėl šių oro sąlygų sumažėja  matomumas, ypač slėniuose ir žemose vietose.
  • Lapkričio mėnesį prasideda ir šalčiai. Ypač pavojingas ir dažnai nematomas reiškinys – „Juodasis ledas“. Esant nemažam eismo intensyvumui keliu važiuojančių automobilių padangos įkaitina asfaltą, o kelio danga tampa šilta ir šlapia, tačiau ją vėsina šaltas oras ir vėjas. Tokiu būdu ant kelio susidaro vadinamasis „juodasis ledas“.
  • Ne tik oro sąlygos kelia pavojų kelyje. Laukiniai gyvūnai pavojų kelia visais metų laikais, bet ypač aktyvūs jie būna rudenį. Rudens mėnesiais didėja gyvūnų migracija, taip pat, daugeliui gyvūnų ruduo – poravimosi metas. Laukiniai gyvūnai keliuose dažniausiai pasirodo prietemoje ir naktį, maždaug nuo 17 val. iki 23 val. vakaro ir nuo 4 val. iki 5 val. ryto; gyvūnus baugina garsiniai signalai ir akina šviesos, todėl išgąsdinti ir apakinti gyvūnai nesiorientuoja aplinkoje, elgiasi nenuspėjamai. Eismo įvykių informacinės sistemos duomenimis, praėjusiais 2021 metais susidūrimų atvejų su gyvūnais skaičius yra išaugęs 100 procentų, lyginant su 2017 metais. Nuo šių metų pradžios iki lapkričio 1 dienos šalyje jau įvyko 3722 susidūrimai su gyvūnais.

Saugaus vairavimo patarimai rudenį

Norėdami vairuoti saugiai, vadovaukitės šiais patarimais:

  • Lėtas lenkimas: sulėtinkite greitį posūkiuose, ypač pavojinguose, kai nežinai, kas laukia.
  • Besikeičiančios oro sąlygos: prieš kur nors važiuodami patikrinkite oro sąlygas. Jei šviečia saulė – turėkite akinius, nes žemiau esanti saulė labiau akina.
  • Būkite atidūs: tamsusis paros metas trunka ilgiau, todėl gali būti sunku pastebėti pėsčiuosius ar dviratininkus. Visada būkite budrūs ir atkreipkite dėmesį į tai, kas vyksta už jūsų automobilio.
  • Būkite pasiruošę įvairioms eismo sąlygoms: lietus, rūkas ar saulė – visi šie reiškiniai gali riboti jūsų matomumą.
  • Atstumo laikymasis: laikykitės saugaus atstumo važiuodami paskui kitas transporto priemones ir palikite sau pakankamai vietos sustoti prieš sankryžas.

Automobilio priežiūros patarimai artėjant žiemai

Klimatas Lietuvoje nėra itin palankus vairuotojams: būna keli sezonai, kai naudojamos skirtingos padangos, skysčiai, skiriasi ir pačios transporto priemonės priežiūra. Šaltesniais mėnesiais automobilyje pravartu turėti sniego valytuvą, stiklo grandiklį, vilkimo lyną, pirštines, žibintuvėlį. Šiais dalykais ypač svarbu pasirūpinti prieš ilgą kelionę. O kaip paruošti automobilį, kad atėjus šalčiams apsisaugotumėte nuo netikėtumų?

  • Žieminės padangos: vasarines padangas į žiemines reikia pakeisti iki lapkričio 10 dienos. Naujų padangų protektoriaus gylis siekia 8-9 mm, todėl jei planuojate dėti ne naujas – įsitikinkite, kad protektoriaus gylis būtų ne mažesnis, nei 3 mm.
  • Geras matomumas: kad vairavimas būtų saugus ir patogus, atėjus rudeniui reiktų pakeisti langų plovimo skystį, kuris skirtas šaltam orui. Paprastai jie pritaikyti oro temperatūrai iki  -35°C.
  • Valytuvų tikrinimas: prieš prasidedant šaltiems orams įsitikinkite, kad valytuvai visiškai sukimba su priekiniu stiklu ir ar guma neišdžiūvo. Jei girdite nemalonius garsus ar matote dryžius, valytuvus reikia sutepti arba pakeisti naujais.
  • Sutepkite durų gumas: ant automobilio durų gumų patekusi drėgmė atšalus pavirs ledu ir negalėsite atidaryti durelių ar bagažinės, todėl verta pagalvoti apie gumų patepimą specialiu silikonu.
  • Žibintai: pastebėjote, kad naktį sunku matyti? Įsitikinkite, kad priekiniai žibintai yra švarūs ir tinkamai sureguliuoti.
  • Padangų slėgis: stebėkite padangų slėgį. Dėl svyruojančių temperatūrų padangos gali išsiplėsti ir susitraukti, o tai gali sukelti padangų slėgio sumažėjimą ir tai turės įtakos padangų sukibimui su keliu.

Registracija į kursus